Katarzyna Sweklej

Katarzyna Sweklej

Nauczyciel dyplomowany.
Ukończone studia w zakresie pedagogiki przedszkolnej i wczesnoszkolnej oraz zarządzania oświatą.
Praca w przedszkolu to niezwykle odpowiedzialne zadanie. Dostajemy pod opiekę kruche i bezbronne istoty ludzkie, które jednak mają swoje charaktery, przyzwyczajenia, upodobania.
Janusz Korczak powiedział piękne i mądre słowa: „Dziecko jest cudzoziemcem, nie rozumie języka, nie zna kierunku ulic, nie zna praw i zwyczajów. […] Potrzebny przewodnik, który grzecznie odpowie na pytanie”.
Lubię brać za rękę i prowadzić każde dziecko. Wiem, że mam być delikatna, ale pewna, by uczyć stawiać kroki w życie bez lęków i z uśmiechem. Odpowiedzialność mnie motywuje. Nie widzę powodu do okazywania zniecierpliwienia czy irytacji, gdyż rozumiem, że „dziecko nie może myśleć «jak dorosły», ale może dziecięco zastanawiać się nad poważnymi zagadnieniami dorosłych; brak wiedzy i doświadczenia zmusza je, by inaczej myślało.” Uczenie samodzielności małego człowieka jest niezwykle ważne, dlatego nie staram się być niezastąpiona, raczej służę pomocą i wsparciem - niczym dobry przyjaciel, gdyż – jak mówi Korczak „pamiętajmy, że w momencie silnych zmagań może nas zabraknąć.”